Поиск       
Iсторiя життя кожного - iсторiя нашої держави України!

 

Шейко Василь Миколайович

Харківська державна академія культури

У історичному центрі Харкова, на місці його заснування, там де сторіччя залишили свій слід, знаходиться будівля, в якій розмістився найстаріший в Україні вищий учбовий заклад культури.
Як сповідає історія, у 1729 році вдова сотника Даниїла Черняка пожертвувала монастиреві свою ділянку. Додав до неї ще декілька суміжних ділянок, монастир побудував на цьому місці гуртожиток зі школю для дітей-сиріт здебільше духовного звання, так звану бурсу (з латинського – кишеня, гаманець; у середні віки – спільна каса гуртожитку учнів, створеного монастирем; пізніше назва духовного навчального закладу інтернатського типу).
Місце розташування бурси спочатку називали Семінарською горою, площею, вулицею, Бурсацькою площею, провулком. Нарешті закріпилася назва Бурсацький спуск, на якому в будинку під №4 через 200 років почала своє життя академія…
Культурне середовище, що поєднало історію і сучасність, визначило духовне обличчя інституту – навчального закладу з багатими науковими, навчальними та творчими традиціями.
Започатковані ці традиції були ще в ті роки, коли на базі Харківського інституту народної освіти відкрився факультет політичної освіти, на якому студенти одержували широку загальноосвітню і спеціалізовану підготовку.
Потреба кадрів з такою підготовкою зростала з кожним днем, що змусило поставити питання про створення окремого інституту. Дев’ятого березня 1928 року на засіданні правління інституту було заслухано і обговорено доповідну записку факультету про необхідність його перетворення в самостійний інститут.
Майже через рік 10 вересня 1929 року факультет було реорганізовано в інститут політичної освіти. До нього зараховано 140 студентів.
Серпень 1930 року – перейменування в Харківський інститут політичної освіти, а ще через рік – у Всеукраїнський інститут комуністичної освіти. В його складі було сім факультетів: бібліотечний, книгопоширення, шкільно-курсовий, музейній, екскурсійний (туристичний), атеїстичний, агітмасовий.
Всеукраїнський інститут комуністичної освіти набув загальнореспубліканського значення. Стало це не тільки тому, що він був єдиним в Україні інститутом такого профілю, а й завдяки характеру своєї роботи. За дорученням Наркомосвіти, Всеукраїнської ради профспілок та інших організацій інститут складав різні програми, методичні листи, брав участь у багатьох нарадах, з’їздах, систематично допомагав технікумам, розробляючи для них програми і здійснюючи живий інструктаж через відрядження своїх викладачів. Така практика збереглась до часів перебудови 80–х років, але й сьогодні академія залишається для різних установ і громадських товариств помічником і порадником у справах культури, соціальної педагогіки, бібліотечної роботи, інформаційних процесів.
Липень 1935 року – перетворення в Український бібліотечний інститут, який складався з факультету підготовки працівників масових бібліотек та факультету підготовки працівників бібліотек для дітей.
У середині 1939 року Всесоюзний комітет у справах вищої школи затвердив Устав Харківського бібліотечного інституту, згідно з яким інститут одержав назву “державного”.
22 червня 1941 року мирне життя нашого народу було порушене гітлерівським фашизмом. У зв’язку з небезпекою окупації Харкова комісаріатом освіти було прийнято рішення про евакуацію інституту в Кзил–Орду, Казахської РСР і працювати там при Харківському державному університеті на правах окремого факультету.
Червень 1947 року – Державний Бібліотечний інститут поновлює свою роботу в м. Харкові.
Поступово перед інститутом постало питання про розширення набору та збільшення кількості спеціальностей та спеціалізацій. Першою ластівкою в цьому напрямі була підготовка організаторів–методистів клубної роботи і викладачів клубної справи для спеціальних технікумів. Почалася вона з вересня 1950 року коли в інституті було відкрито факультет культурно-освітньої роботи.
Друга половина 50–х початок 60–х років – переломний період в історії СРСР, епоха “відлиги”, спроба першої перебудови. В ці роки на сцену виходить покоління “шестидесятників”, відігравших велику роль в становленні суспільного самоусвідомлення, в історії науки і культури. Інтенсивного розвитку в цей час набув факультет культурно–освітньої роботи. Він розширився за рахунок введення нових спеціальностей. Поступово все більше і більше виявляла невідповідність між назвою інституту (бібліотечний) та змістом його роботи.
Тому у 1964 році інститут реорганізувався у Харківський державний інститут культури (ХДІК). Цей акт став значним етапом у житті інституту і вплинув на його майбутнє, заклавши культурологічну спрямованість всього навчального процесу.
У 1979 році інститут святкував своє 50–річчя, яке було широко відзначено громадськістю. Уряд нагородив ХДІК Грамотою Президії Верховної Ради України, а ряду викладачів були присвоєні почесні звання.
З грудня 1989 року почався новий етап в житті інституту. Вперше його ректор (В.М. Шейко) був обраний на альтернативній основі на зборах колективу.
Працівники інституту активно включилися в перебудову. Громадське життя вимагало фахівця, діяльність якого була б спрямована на утвердження державності України, розбудови та збагачення її культури, організацію і укріплення у соціокультурній сфері, на вміння надати допомогу людині, що увійшла в психологічний конфлікт з соціальним середовищем. Був здійснений перший в Україні набір на спеціальність “соціальний педагог”. Відкрилися відділення з підготовки хормейстерів, хореографів народного українського танцю, кіно- телережисерів, документознавців.
Відбувається структурна перебудова інституту. Створюються нові факультети: документознавства та інформаційної діяльності, бібліотекознавства та інформатики, культурології, народного музичного мистецтва, режисерсько–хореографічний, до і після вузівської підготовки, по роботі з іноземними студентами.
8 червеня 1998 року – за постановою Кабінету Міністрів України № 818 на базі ліквідованого Харківського державного інституту культури створено Харківську державну академію культури (ХДАК).
За роки свого існування академія підготувала більше 35 тисяч спеціалістів, серед яких представники Америки, Європи, Азії.
Нині ХДАК на семі факультетах готує фахівців з 12 спеціальностей.

 

Наш город Наш город, сад Шевченко. Нашгород
Наш город Наш город, сад Шевченко. Нашгород


СОЗДАТЬ САЙТ


ГЛАВНАЯ
404 Not Found

Not Found

The requested URL /clients/openua_net/linkmoneyssi.php was not found on this server.


Apache/2.4.29 (Ubuntu) Server at lm-code.ru Port 80
Биографический портал © Открытая Украина 2000 - 2007
при использовании материалов сайта, ссылка на сайт обязательна
Проект студии © «ЗЕМЛЯ»